خانه / اخبار اقتصادی / خبر اقتصادی جدید: بی‌ثباتی‌های اقتصاد کشور با رفتار فردی و اجتماعی مرتبط است

خبر اقتصادی جدید: بی‌ثباتی‌های اقتصاد کشور با رفتار فردی و اجتماعی مرتبط است

[ad_1]

عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به گفتمان اقتصاد مقاومتی یا تاب‌آوری اقتصادی در کشور، این مفاهیم را در راستای نگرانی‌ها نسبت به نوسانات و بی‌ثباتی‌های موجود در فرایندهای تولید، توزیع و مصرف در اقتصاد کشور دانست و گفت: خلل در کسب‌وکار اعم از کسب‌وکار فردی یا اجتماعی (خرد و کلان) آثار سوء روانی و واقعی به بار می‌آورد و می‌تواند جامعه‌ای را متزلزل کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر عزیز آرمن در اولین همایش ملی پایداری کسب‌وکار (محیط‌زیست، جامعه و اقتصاد پایدار) که امروز، سه‌شنبه هفتم دی‌ماه در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: کسب‌وکار به‌طورکلی به یکی از ابعاد مهم زندگی و معیشت انسان اشاره دارد. با کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی، تولید کالا و خدمات شکل می‌گیرد به همین دلیل هرگونه خلل در کسب‌وکار اعم از کسب‌وکار فردی یا اجتماعی (خرد و کلان) آثار سوء روانی و واقعی به بار می‌آورد و می‌تواند جامعه‌ای را متزلزل کند.

وی با اشاره به تاریخچه کسب‌وکار در جوامع مختلف گفت: تاریخ تحول جوامع شواهد و قرائن متعددی از دوره‌های رکود و رونق شدید و خفیف را گزارش می‌کند که تبعات آن حکومت‌های بسیاری را ساقط کرده، جنگ‌های خانمان‌سوز به بار آورده، انسان‌هایی را به فنا و نیستی کشانده و اخیراً نیز که محیط‌زیست را با خطر جدی مواجه کرده است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: به همین دلیل ادبیات اقتصادی مملو از بحث‌وجدل‌ها در خصوص علل و بروز نوسانات و فراز و نشیب‌ها و رونق و رکودها بوده و حتی در این خصوص مکاتب اقتصادی متعددی از قبیل کینزین‌ها، پول‌گرایان، نئوکلاسیک‌ها، کینزین‌های جدید، پساکینزین‌ها و … به وجود آمده است. در تمام این مکاتب موضوع بحث چیستی و علل بروز نوسان و رونق و رکود در تولید و کسب‌وکار است که کدام‌یک طبیعی و غیرقابل‌اجتناب و کدام غیرعادی و قابل‌اجتناب است.

آرمن تصریح کرد: در این حجم عظیم از مباحث و مجادلات واگرایی‌ها و هم‌گرایی‌های زیادی نیز وجود دارد. در حال حاضر کشورهای مختلف جهان و بسیاری از نهادهای بین‌المللی که در رأس آن‌ها سازمان ملل قرار دارد، به دنبال کشف علل و عوامل ایجاد ناپایداری در تولید و کسب‌وکار و تنظیم و اعمال سیاست‌های مؤثر دراین‌ارتباط هستند.

وی توجه به ناپایداری در محیط‌زیست و بروز اختلال در چرخه‌های طبیعت توسط کشورهای مختلف را حاکی از نگرانی‌های جهانی دانست و خاطرنشان کرد: این امر خود ریشه در نگرانی‌های آن‌ها نسبت به وضعیت ناپایدار معیشت در آینده، در صورت عدم کنترل و اصلاح روندهای موجود زندگی دارد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به گفتمان مطرح در کشور تحت عناوین اقتصاد مقاومتی یا تاب‌آوری اقتصادی، این مفاهیم را نیز در راستای همان نگرانی‌ها نسبت به نوسانات و بی‌ثباتی‌های موجود در فرایندهای تولید، توزیع و مصرف در اقتصاد کشور دانست و گفت: البته چنین نوساناتی بی‌ارتباط با فرهنگ، سیاست، رفتار فردی و اجتماعی و نحوه تعامل ما با خود، طبیعت و جوامع دیگر نیست.

آرمن همچنین به اهم اهداف برگزاری این همایش اشاره کرد و افزود: ایجاد بستر مناسب برای ارائه آخرین یافته‌های علمی پژوهشی در حوزه کسب‌وکار پایدار، برجسته کردن اهمیت و ضرورت این موضوع که ابعاد مختلف زندگی افراد، خانواده و جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بسترسازی برای طراحی نمایه‌ها و جوایز ملی مرتبط با کسب‌وکار و تأکید بر ایجاد کارگروه‌های علمی اجرایی با همکاری دانشگاه، دستگاه‌های اجرایی و صنعت از مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش است.

وی خاطرنشان کرد: همایش پایداری کسب‌وکار، آغاز یک تلاش ارزشمند در خصوص مسأله مهم و مورد توجه در بسیاری از جوامع است که امید می‌روند به تلاشی مستمر و پایدار در سال‌های آتی تبدیل شود و با توجه به بین‌رشته‌ای بودن موضوع، فعالیت مشترک بین گروه‌های مدیریت، اقتصاد و شاید علوم اجتماعی دانشگاه شکل بگیرد تا ابعاد مختلف این مسأله چند بعدی به طور کامل‌تر پوشش داده شود.

انتهای پیام

[ad_2]

خرید سنج ارائه دهنده جدیدترین اخبار اقتصادی. جهت مطالعه اخبار اقتصادی روزانه می توانید به سایت خرید سنج مراجعه کنید. خرید سنج روزانه داغ ترین اخبار اقتصادی را از برترین خبرگزاری ها جمع آوری نموده و در اختیار شما قرار می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *