خانه / اخبار اقتصادی / خبر اقتصادی جدید: تاثیر منفی رشد ابرشهرها بر زمین‌های حاصلخیز حومه شهر

خبر اقتصادی جدید: تاثیر منفی رشد ابرشهرها بر زمین‌های حاصلخیز حومه شهر

[ad_1]

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روند تولید محصولات کشاورزی در آینده نه تنها به دلیل تغییرات اقلیمی بلکه بر اثر گسترش وسیع شهرها با تهدید جدی روبروست.

به گزارش ایسنا، پیش بینی شده که تا سال ۲۰۳۰ مناطق شهری به لحاظ وسعت و بزرگی سه برابر خواهد شد و به سمت زمین‌های کشاورزی گسترش پیدا می‌کند. همچنین این روند بازدهی سیستم‌های کشاورزی را که در حال حاضر نیز بر اثر افزایش جمعیت و تغییرات اقلیمی تحت فشار است تضعیف می‌سازد.

تقریبا ۶۰ درصد زمین‌های کشاورزی جهان در حاشیه شهرها قرار دارند و این شرایط به مراتب نگران‌کننده‌تر است چرا که به طور میانگین سکونتگاه‌های حاشیه‌ای دو برابرِ دیگر زمین‌های زراعی در جهان پرمحصول و حاصلخیز هستند و پیشروی و گسترش مناطق شهری به این نواحی، خطر جدی برای این قبیل از زمین‌های کشاورزی است.

محققان آلمانی می‌گویند: ما انتظار داریم که بازدهی زمین‌های نیمه شهری به طور میانگین بیشتر باشد و به علاوه بشر هم تمایل به سکونت در مناطقی دارد که بتواند محصولات بیشتری تولید کند. اما ما اغلب از اهمیت این تاثیرگذاری ناشی از پیشروی شهرها به نواحی زراعی غافل هستیم. خسارت‌های کشاورزی برآورد شده در این مطالعه کاهش سه تا چهار درصدی تولیدات کشاورزی جهان را نشان می‌دهد.

به گزارش روزنامه گاردین، اگرچه در نگاه نخست این رقم بسیار چشمگیر نیست اما در مقیاس منطقه‌ای وضعیت تغییر می‌کند. در کشورها و در مورد محصولات مختلف تاثیر این کاهش متفاوت است و شدیدتر می‌شود. برای مثال در آفریقا و آسیا که روی هم ۸۰ درصد کاهش پیش بینی شده محصولات به دلیل رشد شهرنشینی بوده، کشاورزان را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد.

انتهای پیام

[ad_2]

خرید سنج ارائه دهنده جدیدترین اخبار اقتصادی. جهت مطالعه اخبار اقتصادی روزانه می توانید به سایت خرید سنج مراجعه کنید. خرید سنج روزانه داغ ترین اخبار اقتصادی را از برترین خبرگزاری ها جمع آوری نموده و در اختیار شما قرار می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *